Blog

Najlepszą formą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie. Jak stworzyć sobie przestrzeń do rozwoju kompetencji? Jak strategicznie zaplanować zmianę? Czy w dzisiejszych czasach w ogóle warto ją planować? A jeśli tak, to jaka jest tego cena? Działanie często dużo nas kosztuje – czasu, pieniędzy, energii, ale cena bierności bywa o wiele wyższa. Powód jest bardzo prosty – zaniechanie działania również jest działaniem.

Kończąc swój pierwszy artykuł z serii Zmiana na lepsze postawiłem Cię przed zadaniem, które polegało na wskazaniu innej dziedziny nauki, jaka mogłaby w przyszłości uzupełnić Twój profil zawodowy. Zapytałem też o to, jakie Twoim zdaniem zawody lub dziedziny, będą pożądane w przyszłości. Jak myślisz: jaki procent czytelników wykonał to zadanie? Czy Ty je wykonałeś? Działanie często dużo nas kosztuje – czasu, pieniędzy, energii, ale cena bierności bywa o wiele wyższa. Powód jest bardzo prosty – zaniechanie działania również jest działaniem. Dlatego w kontekście planowania i zarządzania zmianą powinieneś zrozumieć, że cenę zapłacisz zawsze. Ale tylko od Ciebie zależy jak wysoka ona będzie. Przygotuj się na zmiany i zminimalizuj koszty póki jeszcze masz na to czas. Im bardziej odpowiedzialnie i poważnie potraktujesz planowanie i zarządzanie zmianą, tym lepsze rezultaty osiągniesz.

Iluzja życia

Współczesne media karmią młode pokolenia nowymi „ikonami” sukcesu. Idole z mediów społecznościowych zarabiają wielokrotność niejednej pensji. Jak to możliwe? Zarabiają robiąc sobie selfie, kreując wyidealizowany świat, pełen pięknych przedmiotów i ekscytujących podróży. Tak w dużym uproszczeniu wygląda świat współczesnych influencerów. Oczywiście twórca internetowy to zawód jak każdy inny, wymagający od niego wiele pracy. Często pełnoetatowej.  To wszystko nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie rozwój technologii oraz praca tysięcy inżynierów i programistów. Gdyby twórcy sieci wymiany danych, wiedzieli do jakich celów dziś wykorzystywany jest internet, pewnie złapaliby się teraz za głowę. Dzielimy się z siecią wszystkim – od zdjęć kotka, poprzez podróże, na najważniejszych wydarzeniach z życia kończąc. Oddajemy swoją prywatność, którą najpierw przepuszczamy przez dziesiątki filtrów.

Jednak czy to nie jest tylko iluzja? Iluzja życia, w którą sami chcemy uwierzyć, bo nie potrafimy sięgnąć wzrokiem dalej? Poszukać sensu i głębi swoich działań? I tu dochodzimy do najważniejszego punktu rozważań na temat tego, jaka jest cena zmiany.

Gdzie skupiasz swoją uwagę planując karierę/zmianę? Myślisz o trendach, popularności, o tym co się dziś sprzedaje, czy podchodzisz do tematu strategicznie?

Misja Cassini

Przeglądając ostatnio Netflix’a natknąłem się na niesamowity dokument pt. „7 dni przed”.  Jeden z odcinków opowiada o tym, jak w siedzibie NASA wyglądały przygotowania do zakończenia 20-letniej misji sondy Cassini, kierowanej przez Roberta T. Mitchella. Głównym naukowcem projektu była dr Linda J. Spilker, a jej zastępczynią dr Amanda R. Hendrix. Dlaczego o tym piszę? Podczas misji trwającej 20 lat, w NASA zaszły bardzo duże zmiany. Mimo, że głównym szefem operacji był mężczyzna, w misji Cassini brało udział wiele kobiet zajmujących kierownicze stanowiska. W tym przypadku kluczowa dla członków zespołu okazała się umiejętność współpracy w zespole mieszanym. Czy gdyby Robert T. Mitchell nie potrafił współpracować z kobietami na stanowiskach liderskich, to misja Cassini przebiegłaby tak samo dobrze? Jeśli chciałbyś pracować w NASA, to jaka Twoim zdaniem umiejętność byłaby najbardziej pożądana do pracy w tej agencji? Jedną z najważniejszych z pewnością będzie umiejętność pracy w zespołach interdyscyplinarnych (inżynierów z naukowcami) oraz składających się z ludzi o różnej narodowości.

Robert T. Mitchell działał strategicznie. Nie zamykał się na zmiany. Wręcz przeciwnie myślał przyszłościowo. Co już teraz muszę robić, żeby mój projekt, moja misja osiągnęły sukces? A jak Ty planujesz dalszy rozwój swojej kariery? Dziś masz szansę zaplanować pozyskanie kompetencji, która być może przyda Ci się dopiero za 20 lat, ale będzie wtedy kluczowa. Oczywiście nie wszystko możemy przewidzieć. Pewne rzeczy można jednak zaplanować i zacząć je realizować o wiele wcześniej, niż będą nam potrzebne.

Nabywanie kompetencji

Dzisiejsze media, rozwój technologii pozwoliły nam wykreować świat, w którym wszystko jest na „klik” i łatwo dostępne jak zasięg telefonii komórkowej LTE w dużym mieście. Jednak kompetencje wciąż jeszcze należą to tych nielicznych rzeczy, których nie da się nabyć od razu – klikasz i masz. W kontekście nabywania kompetencji, najważniejsze jest je zaplanować i rozłożyć pracę nad ich budową na lata z odpowiednimi kamieniami milowymi, aby sprawdzić efektywność pracy. Dlatego pamiętaj, że jeśli dziś nie usiądziesz do zaplanowania swoich kompetencji, wynotowania ich na kartce papieru, ustalenia gdzie i jak mógłbyś je rozwinąć –  czas i tak minie. A razem z upływającym czasem wzrośnie presja jeśli okaże się, że będziesz potrzebował tej kompetencji do wymarzonego awansu lub innej kluczowej chwili w swojej karierze.

Wyobraź sobie, że w 2019 roku stajesz przed wyzwaniem. Masz być liderem dla zespołu składającego się z kilku osób o różnej narodowości. Na razie jesteś jeszcze studentem i możesz zdecydować, czy chcesz podjąć to wyzwanie, czy odpuścisz. Mówisz sobie: eee lepiej nie brać na siebie odpowiedzialności. W końcu to studia, lepiej stanąć z boku. Lata mijają. Ty kończysz studia, koledzy wyjeżdżają w różne części świata. Mamy rok 2029. Mocno liczysz na to, że zarząd firmy powierzy Ci w końcu kierowanie bardzo ważnym projektem. Oczywiście zapewniasz, że jesteś super przygotowany i dasz radę. Ale do ostatecznej decyzji jest potrzebna opinia dyrektora ds. rozwoju z oddziału hiszpańskiego, który ma spotkać się z Tobą na Skype. Ku Twojemu zaskoczeniu okazuje się, że tą osobą jest Twoja koleżanka ze studiów, która wtedy była w Polsce na Erasmusie. A pytania jakie ma Ci za chwilę zdać brzmią: „Jak Pan sobie poradzi z tak dużą odpowiedzialnością, jaką jest kierowanie zespołem i jakie ma Pan doświadczenie w pracy z ludźmi z różnych części Europy?”.

Poznaj swoje kompetencje. Odkryj swoje talenty. Zaplanuj swoją przyszłość już dziś. Umów się na konsultacje.

Najlepszą formą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie. Dlatego jeśli masz jeszcze przed sobą kilka lat studiów lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z rynkiem pracy – już dziś spróbuj nie tylko zaplanować, jakie kompetencje będą potrzebne na docelowym etapie rozwoju Twojej kariery, ale też ucz się i popełniaj błędy w kontrolowanym środowisku akademickim. Aby w momencie kiedy rozpoczniesz swoją Misję Cassini, już w przestworzach biznesu, nauki lub korporacji, jej efekty były tak samo znaczące dla Ciebie i świata, jak tej właściwej misji NASA.

Bo cenę przyjdzie zapłacić nam zawsze. Pytanie, czy na końcu będą to odsetki od kredytu za sukces, czy zyski z długoterminowej, zrównoważonej inwestycji?

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł. A na koniec mam dla Ciebie ćwiczenie.

Ćwiczenie:

  1. Wynotuj na kartce wszystkie twarde i miękkie kompetencje, które mogą się przydać w kontekście Twojej profesji w ciągu najbliższych 10 – 20 lat. Nie ograniczaj się. To będzie to też doskonała okazja, abyś zobaczył czy posiadasz dobrze rozwiniętą kompetencję wybiegania w przyszłość w kontekście swojej branży.
  2. Jeśli masz wynotowane te kompetencje, to spróbuj teraz zaplanować ich zdobywanie. Zaczynając od tych, które mógłbyś zrealizować w miejscu, w którym obecnie funkcjonujesz (uczelnia, praca), bez ponoszenia zbędnych kosztów. Ważne, aby to były też zajęcia praktyczne, gdzie sam coś robisz i bierzesz w tym aktywny udział. Opisz to i skonsultuj ze swoim tutorem lub mentorem.

Zmiana na lepsze to autorski cykl Szymona Gruszki. Autor tłumaczy jak przygotować się do zaplanowania kariery zawodowej na następne 10 – 20 lat. Nasz ekspert szczegółowo opowie o tym, jak już dziś układać swój plan dnia, dodatkowe zajęcia, dodatkową pracę, aby w połączeniu z wiedzą uniwersytecką osiągnąć w przyszłości sukces zawodowy. Każdy z artykułów cyklu będzie zakończony ćwiczeniami. Spośród tych, którzy wykonają wszystkie ćwiczenia i prześlą je na nasz adres: kontakt@leanstudying.pl, wybierzemy jedną osobę, która naszym zdaniem udzieliła najciekawszych odpowiedzi i w nagrodę otrzyma indywidualną konsultację z autorem cyklu.

Dodaj komentarz