Co może się wydarzyć w Twoim życiu jeżeli wybierzesz edukację na uczelni, a co jeśli będziesz się kształcił na własną rękę?

Ponad dwa miesiące temu rozpoczął się nowy rok akademicki. Część tegorocznych maturzystów po raz pierwszy przekroczyła mury uczelni. Być może Ty jesteś jedną z takich osób. Mam nadzieję, że jesteś zadowolony z wyboru uczelni i kierunku studiów, który wybrałeś. Ale jeśli jeszcze się wahasz, czy pójście na studia było dobrą decyzją, pozwól że opowiem Ci o studiach i studiowaniu z mojej perspektywy.

Gdybym mogła cofnąć czas... czy podjęłabym tą samą decyzję?

Skończyłam studia techniczne. Jeżeli mogłabym cofnąć czas i jeszcze raz zdecydować, czy chcę iść na studia, moja odpowiedź brzmiałaby: ZDECYDOWANIE TAK! Dlaczego? Ponieważ studia dają niesamowite możliwości rozwoju, nawiązywania kontaktów zawodowych i przyjaźni na całe życie. Uczą samodzielności, obycia wśród ludzi i przede wszystkim pokory. Nie myl proszę pokory z brakiem pewności siebie lub odwrotnie pewności siebie z brakiem pokory bo to dwie zupełnie różne rzeczy.

Iść, czy nie iść na studia?

Pisząc ten artykuł zrobiłam mały research. W sieci można znaleźć wielu blogerów i twórców internetowych, którzy na przemian piszą i mówią o tym, dlaczego warto lub z jakiego powodu absolutnie nie warto iść na studia. Myślę, że większość opisuje swoje własne doświadczenia. Ale momentami odnoszę wrażenie, że wielu z nich nie do końca wie czym są studia wyższe. Często czytam, że nie warto iść na studia ponieważ w wieku 19 lat nie jesteśmy w stanie jasno określić, co chcemy robić w życiu. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale jeśli ma to być jedyny powód, dla którego nie warto iść na studia, to co nam da zakończenie edukacji na poziomie szkoły średniej? Z drugiej strony jeżeli masz zamiar traktować uczelnię jak każdą inną szkołę, a same studia jako czas spędzony wyłącznie na zajęciach i ewentualną naukę do sesji – to TAK – nie ma to najmniejszego sensu!

Jeżeli wiesz czego chcesz, co jest Twoją pasją, to czy pójdziesz na studia, czy też nie – PORADZISZ SOBIE. Jeśli natomiast należysz do tej grupy osób, która kompletnie nie wie co robić w życiu – IDŹ NA STUDIA. Nawet jeśli później z nich zrezygnujesz, albo zmienisz kierunek i tak będzie WARTO! Jednym słowem ZAWSZE WARTO iść na studia, ale NIE ZAWSZE WARTO JE KOŃCZYĆ. Nie każdy nadaje się na studia. Nie dlatego, że jedni są bardziej, a drudzy mniej mądrzy czy inteligentni. Po prostu – nie każdy został stworzony do tego, żeby studiować. Dla niektórych lepszym rozwiązaniem będzie założenie własnej firmy, podróżowanie, albo jeśli posiadają fach w ręku zawód stolarza, kucharza, krawca. Każde z tych rozwiązań jest dobre o ile Ty się w nim dobrze czujesz. Moja filozofia życia – próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj. Skąd będziesz wiedział w czym jesteś dobry jeśli nie spróbujesz?

Czym są studia wyższe?

Często wydaje nam się, że to po prostu kolejny etap edukacji. Wybieramy uczelnię i kierunek studiów na podstawie różnych schematów. Czasem biorąc pod uwagę prestiż uczelni, innym razem odległość od miejsca zamieszkania, popularność kierunku, rady rodziców itd. Może zanim wyjaśnię Ci czym są studia, napiszę czym studia nie są. Po pierwsze jeżeli myślisz, że idziesz na studia dla „papierka” to zmartwię Cię, niewielu pracodawców będzie zainteresowanych Twoim dyplomem, a tym bardziej ocenami w suplemencie. Pomijając specjalistyczne kierunki takie jak medycyna, prawo, czy inżynieria, dyplom w dzisiejszych czasach stanowi dodatkowy atut na rozmowie rekrutacyjnej, ale nie jest gwarancją zatrudnienia. Studia poza tym, że na niektóre zajęcia po prostu musisz chodzić, nie mają wiele wspólnego z chodzeniem do szkoły. Prowadzący nie powie Ci, że masz się nauczyć na kolokwium materiału od rozdziału trzeciego do szóstego z książki „X”, nie podyktuje Ci notatki do zeszytu, ani też nie napisze jej na tablicy – no chyba, że jest bardzo wyrozumiałym wykładowcą i ma na to czas ☺. Większość prowadzących na początku semestru podaje literaturę do przedmiotu. W wielu przypadkach niemożliwe jest omówienie w wyczerpujący sposób obszernego zagadnienia w ciągu jednego semestru. Dlatego wykładowca mówi o rzeczach jego zdaniem najważniejszych i Twoim zadaniem jest zgłębić temat we własnym zakresie. Wybrany przez Ciebie kierunek studiów powinien choć trochę Cię interesować. A jeżeli coś Cię autentycznie interesuje to najzwyczajniej w świecie jesteś tego tematu ciekaw i sam wzbogacasz swoją wiedzę z danego zakresu. Szukasz, czytasz, pytasz, praktykujesz. Praktyka ma tutaj kluczowe znaczenie.

Startup Stock Photos

Studia są po to, aby dać Ci podstawy do wykonywania konkretnego zawodu oraz wyposażyć Cię w podstawowe umiejętności miękkie takie jak praca w grupie, autoprezentacja, zarządzanie sobą w czasie. Żeby stać się specjalistą w swojej dziedzinie będziesz potrzebował: chęci, motywacji, determinacji i czasu, po to żeby zdobyć doświadczenie. Ale UWAGA to nie uczelnia, ale TY SAM powinieneś się o to postarać. Uczelnia może Ci w tym oczywiście pomóc, ale to Ty musisz wyjść z inicjatywą. Kiedy będziesz miał doświadczenie, a jednocześnie praca będzie Twoją pasją – staniesz się ekspertem w swojej branży, czyli odniesiesz zawodowy sukces.

Studia z mojej perspektywy

Czas studiów to moim zdaniem jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Ja wyjechałam na studia daleko od domu – jeżeli tylko masz taką możliwość zrób to samo. Otwórz się na nowe miejsce, nowe środowisko, nowe znajomości. Zmusiło mnie to do samodzielności i było prawdziwą szkołą życia.

Zamieszkaj w akademiku!

Całe studia mieszkałam w akademiku i bardzo mile wspominam ten czas. Bycie częścią społeczności akademickiej jest niesamowitym treningiem życia w grupie. Ludzie, z którymi mieszkasz z czasem stają Ci się bardzo bliscy i tworzą razem z Tobą małą akademicką rodzinę.

stocksnap_ryklc0oeql

Pamiętam wspólne Wigilie, urodzinowe przyjęcia niespodzianki, wspólne wyjścia na obiad, do kina. Czujesz przynależność do grupy fantastycznych ludzi, którzy pomogą Ci w potrzebie i nie ważne, czy chodzi o makaron do zupy, pożyczkę na kurs poprawkowy, czy rozmowę w trudnej sytuacji życiowej. Oni są na wyciągnięcie ręki. Tuż za ścianą. Mieszkanie w akademiku ma również wiele innych plusów:

 • Szybki przepływ informacji
 • Niższe koszty utrzymania
 • Stały kontakt z ludźmi (co średnio może odpowiadać introwertykom)
 • Opanowanie sztuki kompromisu
 • Nauka cierpliwości
 • Przyjaźnie na całe życie
 • Nigdy nie jest nudno, a jeśli jest to z reguły nie trwa to długo

Wbrew pozorom życie w akademiku nie jest jedną niekończącą się imprezą, choć wiele zależy od ludzi, z którymi mieszkasz.

Dlaczego warto iść na studia? Co mi dały? Jakie są zalety wyższego wykształcenia?

Czasy się już trochę zmieniły, ale to co dają człowiekowi studia pozostaje niezmienne. Napiszę na moim przykładzie, czego ja nauczyłam się na studiach. Plusów studiowania jest bardzo wiele. Wymienię moim zdaniem te najważniejsze:

 • SAMODZIELNOŚĆ – Studia to przede wszystkim początek samodzielności. Sam musisz pomyśleć o swoim utrzymaniu. Nawet jeśli rodzice współfinansują Twoje studia, to jednak musisz dobrze zarządzać swoim budżetem. Nauczysz się planować swoje obowiązki oraz odpowiednio zarządzać sobą w czasie.
 • PRACA Z LUDŹMI / PRACA W GRUPIE – Praca z ludźmi to sztuka kompromisu, współpracy i dobrej organizacji. To również umiejętność ponoszenia odpowiedzialności za innych członków zespołu. Niezmiernie ważna w kontaktach z ludźmi jest kultura osobista, która mam nadzieję również wejdzie Ci w krew.
 • PEWNOŚĆ SIEBIE – Sam musisz zadbać o własne interesy.
 • OPANOWANIE SZTUKI AUTOPREZENTACJI Praca w grupie oraz autoprezentacja to jedne z kluczowych kompetencji wymaganych od kandydatów na rynku pracy.
 • POPRAWNA POLSZCZYZNA / ELOKWENCJA – Środowisko akademickie pozytywnie wpływa na dbałość o poprawną wymowę, kulturę i formę wypowiedzi.
 • CIĄGŁE ĆWICZENIE I SPRAWNOŚĆ UMYSŁU – Pozostawanie w regularnym rytmie nauki sprawia, że nasz mózg pozostaje sprawny o wiele dłużej. Szybciej zapamiętujemy. Potrafimy kojarzyć fakty.
 • SZYBKIE CZYTANIE Opanowanie dużych partii materiału w krótkim czasie z pewnością usprawni nasze tempo czytania. Zwłaszcza jeśli przypominamy sobie o nauce dopiero wtedy, kiedy zaczyna się sesja
 • DOBRA PAMIĘĆ
 • UMIEJĘTNOŚĆ WYSZUKIWANIA I SELEKCJONOWANIA INFORMACJI / KOJARZENIE  FAKTÓW / UMIEJĘTNOŚĆ OCENY TREŚCI – Codziennie jesteśmy zasypywani milionem informacji. W dzisiejszych czasach wyszukiwanie informacji nie już niczym nadzwyczajnym. Ale ich selekcjonowanie oraz analizowanie to już wysoce ceniona umiejętność.
 • MAMY JAKIŚ BAT NAD SOBĄ – Chodzi tu mniej więcej o to, że będąc studentem łatwiej jest się nam zmobilizować do zgłębiania wiedzy z jakiegoś zakresu, niż kiedy robimy to całkowicie na własną rękę.
 • PIERWSZA PRACA PIERWSZE DOŚWIADCZENIA ZAWODOWE – Często łatwiej o dobry staż lub praktykę ze statusem studenta. Próbuj różnych zajęć. Działaj w różnego typu organizacjach i kołach naukowych. Na każdej uczelni jest ich mnóstwo i działają naprawdę w WIELU dziedzinach. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Do tej pory zdarza mi się słyszeć od znajomych, że praca w jakimś miejscu jest bez sensu, albo zupełnie nie dla mnie. Mimo to próbuję. Dzięki temu wiem do jakich zajęć nadaję się bardziej, a do jakich mniej. Co mi wychodzi bardzo dobrze, a do czego moim zdaniem w ogóle nie zostałam stworzona . Czasem faktycznie zdarza się tak, że to za co się wzięłam okazuje się totalną klapą, ale nie dowiem się, jeżeli nie spróbuję!
 • W PEŁNI WYKORZYSTANA MŁODOŚĆ – Korzystaj z przywilejów młodości. Moje prywatne zdanie jest takie – naprawdę nie musisz zaczynać „poważnej pracy” na pełen etat w wieku 19 lat. Nie uważam, żeby to było złe, ale będziesz pracował praktycznie do końca życia. Młodość to piękny czas, który szybko przemija. Daj sobie czas na podróże, zdobywanie doświadczeń, przemyślenia, zmianę pracy. Daj sobie czas na zabawę, beztroskę i nawiązywanie nowych znajomości. Naprawdę zdążysz jeszcze założyć firmę i zarabiać duże pieniądze lub zostać szefem korporacji. Ale jeśli potrafisz pogodzić to wszystko ze sobą – studia, radość z życia i prowadzenie działalności to naprawdę JESTEŚ SUPER!
 • KORZYSTANIE Z RÓŻNYCH NARZĘDZI I POMOCY NAUKOWYCH – Jeżeli się czymś interesujesz – jesteś ciekaw. Jeśli jesteś ciekaw – potrafisz szukać. Jeśli potrafisz szukać (wiesz gdzie, wiesz jak) – znajdziesz!
 • STUDIA UCZĄ JAK SIĘ UCZYĆ – Kiedy przygotowywałam się do matury myślałam sobie: „Ufff jak dużo tego materiału. Przecież ja się tego nie nauczę”. Wydawało mi się, że opanowanie obszernych partii materiału w tak krótkim czasie nie jest możliwe. Tymczasem DA SIĘ. W szkole średniej uczymy się w miarę systematycznie. Zatem przygotowanie do matury jest niejako powtórką choć dużej części materiału. Na studiach do nauczenia się jest dużo, dużo więcej. Tutaj sam decydujesz co jest ważne, a co można pominąć. Wiesz jak się uczyć tak, żeby się nauczyć. Może nie zawsze zaliczysz kurs, ale zawsze coś zapamiętasz.
 • PROWADZENIE BADAŃ / ORGANIZACJA SWOJEJ PRACY / WYCIĄGANIE WNIOSKÓW – Podczas studiów będziesz miał do zrealizowania przynajmniej jeden ważny projekt. Będzie to np. praca magisterska, do której wykonasz swoje pierwsze badania naukowe, co będzie wiązało się z ich zaplanowaniem, przeprowadzeniem i wyciągnięciem odpowiednich wniosków. Zatem sprawdzisz się jako organizator i planista.

Co jeśli nie będę kontynuować edukacji na wyższej uczelni?

Dosyć obszernie pisałam o studiach i o tym dlaczego z mojej perspektywy warto na nie pójść. Jednak to nie jest jedyna droga, którą możesz wybrać po skończeniu szkoły średniej. Biorąc pod uwagę to jak zmienia się obecny rynek pracy, możemy spotkać coraz więcej osób, które nie zdecydowały się na kontynuację nauki na studiach wyższych lub (co również często obserwuję jako wykładowca) dużo większy odsetek studentów kończących studia na pierwszym stopniu uzyskujących tytuł licencjata lub inżyniera. Coraz częściej słyszę od studentów, że tytuł magistra nie jest im do niczego potrzebny.

Jeżeli naprawdę nie masz pojęcia co chcesz w życiu robić i nie chcesz iść na studia na pierwszy z brzegu kierunek, zacznij próbować swoich sił szukając pracy. Na początku bez wsparcia rodziny lub protekcji ze strony znajomych może być naprawdę ciężko. Ale nie zniechęcaj się. Pamiętaj, że każda drabina zaczyna się od najniższego szczebla. Poza tym próbowanie swoich sił w różnych profesjach to doskonała szkoła życia. Jakiś czas temu trafiłam na blog www.lifemanagerka.pl. Autorką bloga jest freelancerka Agnieszka Świetlik. Bardzo podoba mi się sposób w jaki pisze o swoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym i o tym, że nie poszła na studia mimo presji otoczenia, a co najważniejsze nie żałuje swojej decyzji. Agnieszka jest bardzo pozytywną osobą. Na pewno można się od niej wiele nauczyć. Kolejną stroną, na którą warto zajrzeć jest blog dla przedsiębiorczych www.biznesoweinfo.pl pod redakcją Agnieszki Skupieńskiej. Agnieszka od sześciu lat jest freelancerką. Jest również autorką książki „Zostań freelancerem. Praca zdalna od A do Z”, którą serdecznie Ci polecam. Dowiesz się z niej między innymi jak założyć własną działalność, jak przygotować ofertę dla klientów, jak rozmawiać i negocjować z klientami. To fantastyczny i bardzo kompleksowy poradnik o prowadzeniu własnej firmy od podstaw – zaczynając od pracy nad sobą, a na podatku VAT i księgowości kończąc. Naprawdę polecam wszystkim stawiającym pierwsze kroki w biznesie, zwłaszcza tym, którzy chcą pracować na własną rękę w domu.

W co zainwestować czas i pieniądze jeśli nie chcesz iść na studia?

Znajomość języków obcych

Jedną z kluczowych kompetencji, która przydaje się w każdym zawodzie i w każdym miejscu na Ziemi jest znajomość języka angielskiego. Znajomość innych języków również jest bardzo ważna i doceniana w wielu firmach, ale jeśli opanujesz tylko angielski to będzie to już ogromne ułatwienie w poszukiwaniu nowej pracy. W niektórych korporacjach biegłe posługiwanie się językami obcymi jest cenione bardziej niż inne kompetencje. Jak się uczyć? Możesz oczywiście uczyć się na własną rękę, ale to wymaga ogromnej samodyscypliny. U mnie niestety motywacja i zapał do nauki języka trwały zazwyczaj bardzo krótko ☺. Z każdym tygodniem zapał się zmniejszał i częstotliwość samodzielnych lekcji również. Ale jeśli naprawdę masz w sobie dużo samozaparcia to polecam Ci stronę www.etutor.pl – sprawdzoną platformę do nauki języka angielskiego i niemieckiego. Muszę przyznać, że dzięki tej stronie nauczyłam się wielu nowych słów. Poza tym sama forma nauki jest bardzo przystępna i przyjazna, zwłaszcza dla ścisłowców 🙂 – dużo quizów, krzyżówek. Co mnie szczególnie urzekło to to, że metody są dostosowane zarówno do wzrokowców, jak i do słuchowców. Moim nowym odkryciem jest natomiast strona Aggie Bialy www.vagaru.pl. Dopiero ją testuję, ale na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem do nauki angielskiego. Co może być alternatywą dla samodzielnej nauki? Po pierwsze nauka języka w dobrej i sprawdzonej szkole językowej, gdzie lektorzy kładą nacisk przede wszystkim na praktykę języka bo jak się okazuje Polacy największy problem w nauce języków mają z przełamaniem bariery językowej. Czyli najtrudniej jest zacząć mówić. W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy dokądś pędzą nie musisz nawet fizycznie przychodzić do szkoły językowej. Wystarczy, że masz dostęp do internetu i zainstalowany Skype lub inny komunikator na komputerze. To coraz częstsza forma konsultacji i nauki, bardzo chętnie praktykowana. Nie sądzę, żebyś uczył się angielskiego od podstaw ponieważ w obecnym systemie edukacji nacisk na naukę języka występuje już od najmłodszych klas. Postaw na dobrego lektora i praktykę. Nie będziesz dobrze posługiwać się językiem obcym nie używając go.

Własna działalność

Jeśli jesteś przedsiębiorczy i już od najmłodszych lat myślisz o założeniu własnej działalności polecam Ci prześledzić informacje dotyczące tego jak wygląda zakładanie działalności gospodarczej od strony prawnej. Bardzo ważne jest to, żebyś dobrze przemyślał i zaplanował swoje działania. Być może masz już jakiś pomysł na to czym miałaby zajmować się Twoja firma. Jeżeli jeszcze się zastanawiasz to powinieneś pamiętać o jednej kluczowej zasadzie otwierania własnego biznesu. Bardzo ważne jest to, żeby Twoja praca była Twoją pasją bo wówczas poświęcisz jej całe swoje serce, ale o wiele ważniejsze niż pasja jest zaspokojenie potrzeb odbiorcy. Jeżeli chcesz, aby Twoja działalność przynosiła pieniądze – musi rozwiązywać jakiś problem, bądź zaspokajać potrzeby konsumentów. W przeciwnym razie to będzie jedynie Twoje hobby, ale nie biznes. Nawet zakładając bloga lub sklep internetowy musisz pamiętać o bardzo wielu aspektach i warunkach, które trzeba spełnić. Zakładając serwis www.leanstudying.pl korzystałam z porad prawnika, webmastera, mentora. Biznesplan jest istotnym elementem w planowaniu każdej działalności. W tej kwestii serdecznie polecam Ci stronę www.theowner.co. Jest to blog Kasi Pszonickiej. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji o tym jak stworzyć dobry biznesplan, jak założyć biznes od podstaw. Na jej stronie znajdziesz również darmowy kurs „Jak zacząć projekt biznesowy”. Kasia udziela bardzo ciekawych wskazówek i daje wiele pomocnych narzędzi przydatnych przy planowaniu własnego biznesu. Sama bardzo chętnie czytam jej wpisy i korzystam 
z jej praktycznych porad. Pomogły mi wiele rzeczy uporządkować w kontekście mojego biznesu, który mam nadzieję będziesz obserwować.

Kursy specjalistyczne

Chcąc być specjalistą w konkretnej dziedzinie warto podnosić swoje kwalifikacje, wciąż być na bieżąco i nadążać za zmieniającymi się trendami rynku. Nie ważne, czy chcesz być programistą (tutaj chyba trendy zmieniają się najszybciej), handlowcem, kreatorem mody, kucharzem, tancerzem, muzykiem – szukaj nowych rozwiązań, udoskonalaj się. Zapisz się na kurs i poświęcaj wiele godzin na praktykę swoich umiejętności i talentów. Jak wiemy praktyka czyni mistrza, dlatego jest kluczowym elementem sukcesu w wielu dziedzinach życia.

Media społecznościowe, e-marketing i kreowanie wizerunku

Bez względu na to jaką branżę chcesz reprezentować, kreuj swój wizerunek na rynku i miej nad nim kontrolę. Bądź rozpoznawalny i daj się znaleźć. Wszyscy wiemy, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego ważne żeby było jak najbardziej pozytywne. Dzięki temu raz pozyskani klienci będą do Ciebie wracać, a oprócz tego będą polecać Cię innym przez co zwiększysz swoją sieć kontaktów.

_mg_6192

Media społecznościowe takie jak Facebook, Twitter, Instagram są obecnie jednym z najtańszych i najbardziej dostępnych form reklamy i kreowania swojego wizerunku w sieci. Pamiętaj, że Twoi potencjalni klienci zanim coś od Ciebie kupią, bądź zdecydują się na Twoją usługę będą chcieli zdobyć na Twój temat jakieś informacje. O jakości oferowanych przez Ciebie usług i towarów, ale też o samej Twojej osobie. Zadbaj o to, aby mieć stronę internetową swojej firmy lub siebie jako specjalisty/ eksperta w dziedzinie usług jakie oferujesz. Pomyśl kto najbardziej przyciąga Twoją uwagę, kiedy potrzebujesz jakiejś usługi lub produktu. Może szczególnie lubisz jakąś markę. Zadaj sobie pytanie, dlaczego ta marka tak bardzo Ci się podoba? Co w niej jest takiego co odróżnia ją od konkurencji? Czasem zdarza się tak, że daną firmę kochamy za przemiłą obsługę i indywidualne podejście do klienta. Inna może ma bardziej masowe podejście do klientów za to oferuje produkty lub usługi o ponadprzeciętnej jakości. Ja często po prostu sprawdzam rekomendacje i ich wiarygodność. Jeśli ktoś inny sprawdził usługi danej marki wcześniej, to dlaczego nie zasugerować się takimi opiniami przy własnym wyborze. Jak widzisz kryteriów wyboru tej, a nie innej firmy może być bardzo wiele. Myśląc o swoim biznesie weź kartkę wypisz jedno pod drugim wszystkie elementy jakie Twoim zdaniem są ważne z punktu widzenia klienta np. obsługa klienta, płatności, szybkość i sposób dostawy, szybkość kontaktu, dostępność, jakość usług itd. Następnie do każdej z tych cech dopisz nazwę firmy bądź marki, która Twoim zdaniem jest w tej dziedzinie najlepsza. Uzasadnij swój wybór. Napisz w kilku zdaniach dlaczego właśnie tą firmę wybrałeś. Najlepiej poproś o takie opinie również swoich znajomych lub potencjalnych odbiorców. W ten sposób uzyskasz wstępną wizję tego jak powinien wyglądać Twój biznes, i w jaki sposób Ty powinieneś funkcjonować jako marka oraz jak masz kreować swój wizerunek, aby mieć jak największe grono klientów.

Podsumowanie

Tak naprawdę to czy warto, czy nie warto iść na studia i co zrobić po maturze zależy tylko od Twoich aspiracji. Mam nadzieję, że przybliżyłam Ci trochę ten temat i łatwiej Ci będzie podjąć decyzję. Jakąkolwiek drogę wybierzesz będzie to najlepsza dla Ciebie decyzja, jaką mogłeś podjąć w danej chwili. Jedno do czego gorąco Cię namawiam to SAMODZIELNOŚĆ. Bez względu na to, czy pójdziesz na studia, czy postanowisz postawić na własną działalność – wyprowadź się z domu, wyjedź. Bądź samodzielny i otaczaj się ludźmi, którzy będą Cię wspierać i pozwolą samodzielnie podejmować decyzje. Będziesz miał wówczas większe szanse na rozwój. Podejmując trudne decyzje, stajemy się autorami własnego życia. Uciekając od nich, pozwalamy innym by pisali naszą historię.

Zastanów się po co chcesz iść na studia. A jeśli okaże się, że nie są Ci potrzebne skup się na działaniu. Jeśli chcesz podróżować, pracuj zdalnie

Jeżeli zaczniesz studia, a jednak okaże się, że podczas ich trwania pojawią się nowe możliwości np. szansa na otworzenie własnej działalności lub robienie kariery w pełnym etacie godzinowym i na studia nie będzie już czasu, zawsze będziesz mógł z nich zrezygnować.

Dlatego IDŹ – PRÓBUJ – DZIAŁAJ! Jakąkolwiek drogę wybierzesz pamiętaj, że bez Twojego działania i podjęcia inicjatywy nie będziesz w stanie nic osiągnąć. Sukces przychodzi zawsze, jeśli tylko działasz w zgodzie ze sobą. Powodzenia!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, interesuje Cię tematyka związana z rozwojem zawodowym, edukacją i karierą, a dodatkowo chciałbyś otrzymywać informacje o najnowszych wpisach, które pojawiają się na blogu – koniecznie zapisz się na nasz newsletter. Dodatkowo otrzymasz od nas za darmo test na określenie ról jakie powinieneś pełnić w zespole. Do dzieła!

Autor: Anna Stanclik

Anna Stanclik
Pomysłodawczyni i założycielka portalu Lean Studying. Od 11 lat związana z jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych w Polsce. Jako wykładowca lubi inspirować i wzbudzać zaangażowanie wśród swoich studentów. Jest zwolenniczką kreatywnego myślenia. Cechuje ją silne zorientowanie na generowanie niestandardowych rozwiązań.

5 komentarzy

 • Avatar

  Studia to dobry czas na wejście w dorosłość. Pierwsza praca, pierwszy wybór zawodu, sprawdzanie się w różnych “dorosłych” rolach – o to chodzi. Szkoda, że dziś coraz częściej dla tych, którzy nie wyjeżdżają z rodzinnej miejscowości, studia nie są czasem samodzielności życiowej. Warto wyrwać się z domu, by spróbować życia na własną rękę. To baaardzo uczy odpowiedzialności. 🙂

 • Avatar
  Inspiracje dla szkoły

  Aniu, wiesz za co najbardziej cenię Twoje artykuły? Za wiarygodność. Ty jesteś wizytówką tego, o czym piszesz. I to najlepszą! Czytam o kreowaniu wyrazistego wizerunku, o rozpoznawalności marki i buch – Twoje zdjęcie w czerwonym garniturze. Idealne! Podoba mi się także zestawienie korzyści płynących ze studiowania. Elokwencja, szybkie czytanie, autoprezentacja i bat nad sobą – to jest to!

 • Avatar

  Zgadzam się z Twoim podejściem w zupełności. Sama skończyłam studia i był to naprawdę świetny czas w moim życiu. Nie chciałabym z tego nigdy zrezygnować. Jeśli chodzi jednak o studia jako jedną z możliwości kształcenia to może i nie jest idealny, ale jeśli nie jesteśmy pewni co chcemy robić, warto spróbować sił na wyższej uczelni. Nawet jeśli nam się nie spodoba, zawszę będziemy wiedzieli, co nam nie odpowiada i możemy szukać własnego sposobu. Mamy obecnie tyle możliwości, że jeśli tylko ktoś chce to znajdzie sposób na naukę 🙂

 • Avatar

  W Polsce wszyscy idą na studia, czy dobrze czy żle nie wiem, ale na pewno studia nie gwarantuja pracy i mało kto pracuje w zawodzie. Zastanawiam się jednak nad modelem Brytyjskim, Amerykańskim czyli roczna przerwa, zwiedzanie i praca za granicą w różnych miejscach, czy faktycznie by to nie pomogło młodemu człowiekowi zastanowić się co chce dalej i otworzyło oczy co to znaczy być dorosłym, samodzielnym itd.

 • Avatar

  Zaczęłam studia, ale po kilku tygodniach zrezygnowałam i poszłam do Policealnej Szkoły dla Dorosłych w Żorach: bezplatneszkoly.pl/zory. Jestem bardzo zadowolona bo po 1,5 roku nauki zaocznie mam tytuł technika bhp i pracuję w zawodzie. Świetna szkoła 🙂

Dodaj komentarz