W poprzednim artykule razem z Eweliną pisałyśmy o tym jak zdobywać doświadczenie jeszcze w czasie studiów i działać poza systemem. Jeśli jeszcze nie widziałeś tego wpisu, możesz się z nim zapoznać tutaj. Tym razem mamy dla Ciebie konkretne narzędzie, które pozwoli Ci poznać swoje mocne strony oraz pomoże w podjęciu decyzji jaką drogę zawodową wybrać. To narzędzie to „schemat sukcesu” – praktyczna metoda na odnalezienie klarowności i odpowiedzi na pytanie kim chcesz być.

Usiądź wygodnie. Weź kartkę i długopis. Aby dowiedzieć się jakie Twoje cechy osobowości oraz umiejętności w największym stopniu wpływają na osiągane przez Ciebie sukcesy, wykonaj to ćwiczenie:

moja-lista-sukcesow

1) Zrób listę swoich sukcesów

Ta lista powinna być długa, ponieważ są to Twoje doświadczenia z całego życia. Poświęć na to trochę czasu. Wypisz wszystko, co do tej pory poszło w Twoim życiu dobrze – tak jak chciałeś, zgodnie z planem. Odpowiedz na pytania:

 • Z czego jesteś dumny?
 • O co najczęściej ludzie Cię pytają – po jakie rady przychodzą?
 • Jakiego eksperta w Tobie widzą?
 • Co najczęściej o Tobie mówią?

Zauważ gdzie osiągnąłeś rezultat, który chciałeś osiągnąć, nawet jeśli to było coś małego – niewielki sukces. Wypisz to wszystko, co wyszło dobrze w szkole, w poprzednich latach, kiedyś w przeszłości.

2) Schemat sukcesu

Popatrz na swoją listę sukcesów i zastanów się, jakie Twoje cechy osobowości oraz zdolności i umiejętności doprowadziły Cię do tych sukcesów. Zauważ, które cechy najczęściej się powtarzają. Jest to schemat Twojego sukcesu. Np. najczęściej osiągałeś pożądane rezultaty wykorzystując swoje umiejętności nawiązywania relacji, negocjacji, czy rozwiązywania konfliktów. Czy może Twoja dokładność, skrupulatność, punktualność, robienie zawsze wszystkiego na czas przyczyniły się do tego, że zawsze kończyłeś to, co zacząłeś. Nawet kiedy Twoje działania były częścią większych sukcesów, sprawdź jakie umiejętności były Ci do tego potrzebne np. pomogłeś komuś wyjść z problemu. Może po prostu inspirujesz ludzi, pomagasz innym, motywujesz ich.

3) Jaką dajesz wartość?

Kiedy zakończysz schemat sukcesu, czyli wypiszesz te cechy, które najczęściej się powtarzały, zapytaj siebie jaki biznes lub jaka branża może najbardziej skorzystać z tych cech, które wypisałeś. Innymi słowy odpowiedz na pytanie co możesz robić i jaką wartość możesz dać tym firmom? W jakim zawodzie mógłbyś się sprawdzić? Wybierz branżę/dziedzinę, w której chcesz się rozwijać.

„Z mojej listy sukcesów jedną z cech, która bardzo często się powtarzała była umiejętność pracy z ludźmi. Wszystkie projekty, przy których pracowałam kończyły się sukcesem. Praca zespołowa była jedną z moich mocnych stron – motywowanie zespołu, inspiracja. Zauważyłam też, że moje umiejętności ugodowe, mediacyjne (rozwiązywanie konfliktów) – doprowadzały do szybszych rezultatów, szybszego zakończenia projektu. Bardzo lubiłam poznawać nowych ludzi oraz brać udział w dyskusjach. Ogólnie mówiąc – lubiłam mówić. Zauważyłam wówczas, że wiele firm doradczych potrzebuje dokładnie takich umiejętności, jakie ja posiadałam. Dlatego wybrałam dla siebie działalność związaną z rozwojem osobistym i doradztwem biznesowym”. – Ewelina Gawłowska

4) Znajdź kilka firm/przedsiębiorstw, które podziwiasz

„Ja wybrałam rozwój osobisty i rozwój biznesowy. Znalazłam firmy, które już się tym zajmują. Sprawdziłam co takiego specjalnego robią i jak oferują swoje usługi. Zorganizowałam spotkania z osobami, które prowadzą te biznesy. Przeprowadziłam z nimi wywiady, ponieważ wiedziałam, że podziwiam ich umiejętności i chciałabym ich zaprezentować jako ekspertów. Mówiłam tam głównie o zaletach tych osób, umiejętnościach oraz o tym, jak bardzo ich doświadczenie przyda się innym. Ale tak naprawdę zależało mi na tym, żeby dowiedzieć się co oferują, jakie są pozytywne i negatywne strony takiego biznesu. Z czym ewentualnie spotkam się w przyszłości, gdybym zdecydowała się zaangażować w taką działalność. Następnie zaczęłam pracować w takiej firmie jako doradca (w niepełnym wymiarze godzin, w weekendy). Zdałam sobie wówczas sprawę, że biznes doradczy dla dużych korporacji nie jest dla mnie, ze względu na  znaczący wpływ polityki firmy na moje działania. To mi nie odpowiadało. Dlatego wybrałam inny kierunek w tej samej branży – doradztwo dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Bardzo mi się to spodobało, ponieważ mogłam budować relacje z przedsiębiorcami na moich zasadach. Dzięki temu byłam w stanie nie tylko poznać biznesy od środka, ale wybrać to, co było ze mną najbardziej spójne, z moimi wartościami, z moimi umiejętnościami jak również z moją osobowością.

Ten prosty proces i włożony w to wszystko Twój czas i energia mogą zaoszczędzić Ci lata – kilka, kilkanaście lat robienia tego, czego nie chcesz. A przede wszystkim uwolnić Cię od konfliktu, ponieważ będziesz dokładnie wiedział co chcesz robić”. – Ewelina Gawłowska

ewelina

Jeżeli czujesz, że masz wewnętrzny konflikt, nie wiesz czego chcesz – zrób to proste ćwiczenie. Wykonaj schemat sukcesu. Dodatkowo kiedy sprawdzisz jak zawód, który Cię interesuje wygląda w praktyce, może się okazać, że ten konflikt rozwieje się momentalnie. Okaże się, że to zupełnie nie jest dla Ciebie. Albo powiesz WOW to jest ciekawe. Ta branże/firma wygląda zupełnie inaczej – lepiej niż sobie to wyobrażałem.

Podsumowując:

 1. Odkryj swoje talenty. Wykorzystaj do tego celu proste, sprawdzone ćwiczenie – „schemat sukcesu”.
 2. Zastanów się w jakiej branży, na jakim stanowisku te cechy będą najbardziej przydatne.
 3. Praktykuj! Dowiedz się jak wygląda zawód, który chciałbyś wykonywać w praktyce.
 4. Ucz się od najlepszych. Poznaj plusy i minusy pracy w danej branży.

Powodzenia!

W następnym artykule podpowiemy Ci jak wdrożyć teorię w życie, czyli jak sprawić żeby pracodawca chciał Cię zatrudnić.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł uważasz, że jest wartościowy – podziel się z innymi. Udostępnij J Zapisz się na nasz newsletter, aby nie przegapić kolejnego wpisu.

Autor: Anna Stanclik

Anna Stanclik
Pomysłodawczyni i założycielka portalu Lean Studying. Od 11 lat związana z jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych w Polsce. Jako wykładowca lubi inspirować i wzbudzać zaangażowanie wśród swoich studentów. Jest zwolenniczką kreatywnego myślenia. Cechuje ją silne zorientowanie na generowanie niestandardowych rozwiązań.

8 komentarzy

 • Avatar

  Wartościowy tekst. Zadam sobie na pewno te pytania, raz jeszcze na spokojnie. Chociaż mam wrażenie, że jakoś intuicyjnie już realizuję się w tym co kocham i tam, gdzie wykorzystuję moje mocne strony 🙂

 • Avatar
  Magda - Lekka Zmiana Mamy

  Świetny artykuł, bardzo fajne narzędzie. To ważne , aby być świadomym swoich mocnych stron, by wiedzieć w jakich zadaniach, rolach, sytuacjach czujemy się dobrze i gdzie odnosimy sukcesy. Ja dla przykładu wiem, że lubię kontakt z ludźmi, lubię dzielić się informacjami, przekazywać je. Jakiś czas temu odkrylam też że mam umiejętność łączenia faktów, analizowania powiązań. Wczesniej nie myślałam w ten sposób, ale gdy się mocniej zastanowiłam to faktycznie – było tak w wielu sytuacjach zawodowych.

  • Anna Stanclik

   Dziękuję Magda, że podzieliłaś się swoim doświadczeniem. Czasem szukając kierunku rozwoju zawodowego, szukamy w sobie nie wiadomo jakich zdolności i umiejętności. Niekiedy dochodzimy do wniosku, że w niczym nie jesteśmy dobrzy, a przecież to nieprawda. Wystarczy trochę się nad tym zastanowić, pomyśleć. Dać sobie czas na przemyślenia…

 • Avatar

  Temat bardzo popularny, codziennie można czytać dziesiątki tekstów o szukaniu swoich mocnych stron i wybieraniu tej jednej i doskonałej ścieżki kariery. 🙂 Tym bardziej, jestem pozytywnie zaskoczona podejściem do tematu w inny sposób. Często na etapie wyboru, nikt nie podchodzi do tego od strony analizy firmy i swojego miejsca w niej !

 • Avatar

  Bardzo ciekawy i przydatny wpis. Podoba mi się niecodzienne podejście to coś co wyróżnia ten tekst spośród setek o podobnej tematyce. Narzędzie bardzo przydatne i na pewno je wykorzystam. Pozdrawiam

 • Avatar

  Świetny tekst!
  Zapraszam też do siebie http://www.aciecwierz.pl

 • Avatar

  Świetne podejście – zaczynanie od sukcesów i trzymanie się takiego podejścia bardzo mi się podoba. 🙂

Dodaj komentarz