Jak zastosować teorię w praktyce i sprawić, żeby pracodawca chciał Cię zatrudnić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule. To trzeci i ostatni wpis dotyczący myślenia poza systemem, jaki dla Ciebie przygotowałyśmy. Dwa poprzednie artykuły dotyczyły konfliktu wewnętrznego (możesz o nim przeczytać tutaj) oraz dopasowania zawodu do Twojej osobowości i talentów, które posiadasz (przeczytasz o tym tutaj). Jeżeli nie chcesz po studiach pracować w pubie lub supermarkecie – nie czekaj. Zacznij działać już teraz!

Jak znaleźć pracę? Jak sprawić, żeby pracodawca wybrał właśnie Ciebie? Zapewne już słyszałeś o tym, że większość pracodawców chce osiągać konkretne rezultaty. W związku z tym zależy im na pracownikach, którzy wiedzą co robią i te rezultaty osiągają, jednocześnie przynosząc firmie odpowiednie zyski.

Kończąc studia zaczniesz przeglądać oferty pracy, a tam: minimum 2 letnie doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość 2 języków obcych, obsługa specjalistycznych programów oraz własne zaplecze badawczo – rozwojowe, kreatywność, generowanie nowych rozwiązań i najlepiej umiejętność samodzielnego prowadzenia biznesu. Może trochę przesadziłam :), ale czy zastanawiałeś się nad tym jak możesz sprostać tak wysokim wymaganiom? Co możesz zrobić, kiedy pracodawca stawia przed Tobą tak wysokie oczekiwania? Odpowiedź jest bardzo prosta:

DZIAŁAJ, ZANIM DZIAŁANIE BĘDZIE OD CIEBIE WYMAGANE

Happy business people waiting for job interview

Zaproponuj pracodawcy swój czas, swoją energię oraz silną chęć rozwoju i bycia ekspertem w danej dziedzinie – niczego nie wymagając w zamian. Mówiąc najprościej –  idź do tej branży, która Cię interesuje BEZ WŁASNYCH OCZEKIWAŃ I WYMOGÓW. To Ty zaoferuj przedsiębiorcy/firmie swój czas i swoją uwagę. Chodzi o to, żeby pracodawca zauważył, że naprawdę chcesz dać mu wartość, a nie wyciągasz rękę, żeby to Tobie coś dano. Musisz zrobić wrażenie, że Ty jesteś nim zainteresowany bardziej niż on Tobą. Że jesteś zainteresowany tym, aby DAĆ WARTOŚĆ, ZROBIĆ RÓŻNICĘ I PRZYNIEŚĆ ZYSKI.

Zrobisz odpowiednie wrażenie na takim pracodawcy, ponieważ większość ludzi, kiedy idzie na staż, albo kiedy zaczyna pracę – jest skupiona na zarobkach. Tobie nie ma zależeć na wynagrodzeniu. Twoim celem jest zdobycie doświadczenia.

To kompletnie inne podejście, unikalne podejście, ponieważ większość Twoich kolegów nic nie robi w tym kierunku. Po drugie jeżeli już coś robią, to nie wykazują wysokiego zainteresowania, chęci i nie są wystarczająco zmotywowani. Po trzecie mają żądania. A pracodawcy nie lubią takiego podejścia. Dlatego, kiedy to Ty wyjdziesz z inicjatywą – wyróżnisz się z tłumu swoich konkurentów. Twoje podejście będzie kompletnie inne niż podejście Twoich znajomych. Da Ci to niesamowity start, ponieważ kiedy zdobędziesz praktykę jedną, drugą, trzecią i dojdziesz do porozumienia z takim pracodawcą, np. będziesz brał udział w projektach – zyskasz nie tylko większą elastyczność czasową, ale doświadczenie, które jest tak ważne, żeby odpowiednio rozwinąć swoją karierę zawodową.

Kiedy współpracujesz z takim pracodawcą (praca wieczorami lub w weekendy; dwa razy w tygodniu), nagle po skończeniu studiów masz trzy, cztery lata praktyki nawet w różnych branżach – marketing, zarządzanie zasobami ludzkimi itp. Masz wówczas szansę zostać np. asystentem managera projektu – fantastyczne doświadczenie, które da Ci wgląd do środka biznesu (firmy/działalności). Nauczysz się jak wygląda biznes w praktyce. Da Ci to ogromną wiedzę, której nigdy nie nauczysz się na żadnych studiach, a którą będziesz mógł wykorzystać np. w swojej własnej firmie, kiedy zdecydujesz się prowadzić biznes na własną rękę.

Pamiętaj kluczem do rozwoju kariery zawodowej są bardzo proste zasady. Wszystko co musisz zrobić to wykazać inicjatywę. To nic trudnego. Zacznij działać, a efekty prędzej, czy później się pojawią. Im większe zaangażowanie tym bardziej spektakularny efekt. Powodzenia!

Podobał Ci się ten wpis? Jeśli tak – podziel się. Może pomoże również komuś innemu.

Autor: Anna Stanclik

Anna Stanclik
Pomysłodawczyni i założycielka portalu Lean Studying. Od 11 lat związana z jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych w Polsce. Jako wykładowca lubi inspirować i wzbudzać zaangażowanie wśród swoich studentów. Jest zwolenniczką kreatywnego myślenia. Cechuje ją silne zorientowanie na generowanie niestandardowych rozwiązań.

1 komentarz

  • Avatar
    Inspiracje dla szkoły

    Mądre, rzeczowe wskazówki! Trzeba wziąć odpowiedzialność za siebie w stu procentach.

Dodaj komentarz