Adaptacja

Jedną z kluczowych i obecnie najbardziej pożądanych przez pracodawców kompetencji jest umiejętność adaptacji i elastyczność w działaniu.

W szczegółowym rozumieniu adaptacja obejmuje:

Dostosowywanie do zmieniających się warunków

Adaptacja to nic innego jak otwartość na zmiany, umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków i sytuacji oraz możliwie najefektywniejsze ich wykorzystanie w działaniu.

Szybkie radzenie sobie ze zmianą

Zarządzanie sobą w zmianie i umiejętność szybkiej adaptacji do zmian to jedna z najważniejszych i najbardziej cenionych kompetencji miękkich u współczesnego człowieka. Szybka adaptacja do zmian i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań decyduje o konkurencyjności firm. Od pracowników już dziś oczekuje się efektywnego zarządzania sobą w zmianie – wychodzenia zmianom naprzeciw oraz inicjowania ich, kiedy jest to konieczne.

Przyjmowanie zmiany jako nowej możliwości

Zmiany sprawiają, że nowa sytuacja jest dla nas niepokojąca i nieznana. To co nowe jest potencjalnie niebezpieczne. Nowe burzy nasz porządek rzeczy, zmusza do wypracowywania nowych rozwiązań. Popycha mózg do działania poza strefą komfortu, czyli tą bezpieczną i oswojoną. A mózg nie lubi zmian. Trzeba więc go przekonać, że wprowadzana zmiana nie stanowi dla nas zagrożenia. Należy widzieć w niej szansę i jak najlepiej ją wykorzystać.

Szybkie zdobywanie nowych umiejętności

Wiedza daje przewagę konkurencyjną, ale z każdym dniem powstaje jej coraz więcej, w związku z tym bardzo szybko się dezaktualizuje. Poszerzanie wiedzy jest zatem niezwykle istotne, bez względu na to, jaki zawód wykonujesz i od jak dawna.

Każdy z nas chce się rozwijać, a bez ciągłej nauki jest to niemożliwe. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja kariera nie stała w miejscu, a praca była efektywna, pamiętaj o poszerzeniu swojej wiedzy i umiejętności.

Lifelong learning

Dużym wyzwaniem dla polskich firm na najbliższe lata będzie stworzenie kultury uczenia się – lifelong learning oraz zapewnienie pracownikom dostępu do nowoczesnych metod planowania i rozwijania ścieżek kariery. Dlaczego permanentny rozwój staje się dziś tak ważny?

Ponieważ obecnie ludzie sami muszą się edukować. W dzisiejszych czasach liczą się Twoje kompetencje, to co potrafisz, albo jak szybko będziesz w stanie się czegoś nauczyć. Dyplom nie jest najważniejszy. Dziś liczy się to, czy jesteś na tyle elastyczny, żeby pracować projektowo i jak szybko przystosujesz się do zmieniających się warunków.

Interdyscyplinarność

Interdyscyplinarność rozumiana jako umiejętność czytania i rozumienia pojęć i koncepcji w wielu dyscyplinach. Pracownik w coraz większej mierze staje się specjalistą interdyscyplinarnym, który musi umieć ocenić źródło informacji, określić jego ważność, wiarygodność i przydatność. Nie wykonuje przy tym tylko jednego typu zadań, ale łączy kompetencje, np. przygotowuje analizę danych, pisze na jej podstawie rekomendację działań, a następnie prezentuje ją przełożonemu.

Umiejętność korzystania z nowych mediów

Świat opanowały media społecznościowe wykorzystywanie dziś nie tylko w celach prywatnych, ale coraz częściej marketingowych. Umiejętność korzystania z nowych mediów to nie tylko publikowanie postów na Facebooku w najbardziej odpowiednim czasie. To również jedna z umiejętności, zakładająca zdolność do krytycznej oceny i opracowania treści, publikowanych w nowych mediach oraz wykorzystania ich w skutecznej komunikacji.

CYKL EKSPERTA

Zmiana na lepsze

Zmiana na lepsze to autorski cykl Szymona Gruszki. Autor tłumaczy jak przygotować się do zaplanowania kariery zawodowej na następne 10 – 20 lat. Nasz ekspert szczegółowo opowie o tym, jak już dziś układać swój plan dnia, dodatkowe zajęcia, dodatkową pracę, aby w połączeniu z wiedzą uniwersytecką osiągnąć w przyszłości sukces zawodowy. Każdy z artykułów cyklu będzie zakończony ćwiczeniami. Spośród tych, którzy wykonają wszystkie ćwiczenia i prześlą je na nasz adres: kontakt@leanstudying.pl, wybierzemy jedną osobę, która naszym zdaniem udzieliła najciekawszych odpowiedzi i w nagrodę otrzyma indywidualną konsultację z autorem cyklu.

 

Szymon Gruszka

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na specjalizacji Przywództwo Polityczne. Członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Wykładowca Studiów Podyplomowych na UMCS w Lublinie. Właściciel firmy GS Consulting, Trener Biznesu w firmie Souvre International. Swoją karierę zaczynał pracując na Politechnice Wrocławskiej w Centrum Transferu Technologii u profesora Jana Kocha, następnie przez 6 lat pracował w Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie, gdzie rozwijał dużą polską firmę kosmetyczną. Pomagał zarządzać, kreował liderów sprzedaży i wielokrotnie uzyskiwał ze swoimi zespołami najlepsze wyniki.

Przez ostatnie 10 lat miał szansę realizować projekty sprzedażowo – doradcze w ponad 23 krajach na 4 kontynentach. Jego wychowankowie byli gośćmi m. in. Międzynarodowego Kongresu Diamentów Sprzedaży, są autorami książek oraz najlepszych szkoleń sprzedażowych.

Jego klientami są osoby z pierwszej setki rankingu Forbes’a oraz wiele firm polskich z sektora FMCG, firm produkcyjnych oraz z branży dóbr luksusowych. Uważa, że przyszłość będzie należała do tych którzy połączą twardą wiedzę z zakresu medycyny, chemii, informatyki z umiejętnościami miękkimi takimi jak zarządzanie zespołami międzykulturowymi, zarządzanie zmianą oraz planowanie kariery na następne 10 – 20 lat.