Jak wprowadzić zmianę w karierze zawodowej? To łatwiejsze niż Ci się wydaje. Sama kilkukrotnie przeszłam przez proces zmiany, poznawania siebie oraz określania swoich kompetencji zawodowych. Współpracowałam z doradcą zawodowym, career coachem i business mentorem. Regularnie korzystałam z usług Biura Karier. W tym artykule opowiem Ci o tym, jak wygląda praca z tego typu specjalistami. Jeśli tylko masz możliwość korzystaj z pomocy i wsparcia jakie oferują. Gwarantuję Ci, że nie będzie to stracony czas. Dla mnie taka pomoc była na tyle wartościowa, że odnalazłam w tym pasję i dziś sama pomagam innym w wyklarowaniu ich dalszej ścieżki kariery. Poprosiłam również osoby, z którymi współpracowałam i nadal współpracuję o krótkie wypowiedzi na temat tego, jak doradca zawodowy, career coach czy business mentor są w stanie pomóc TOBIE w odnalezieniu odpowiedniej  drogi zawodowej.

Od czego zacząć?

Rozpocznij od POZNANIA SIEBIE. Miej świadomość swoich wad, a przede wszystkim zalet, talentów i umiejętności, ponieważ da ci to fundament do rozpoczęcia zmiany.

Nie stworzysz niczego nowego, jeśli nie będziesz wiedział na czym możesz się oprzeć. Nie powinieneś podejmować ryzyka zmiany, jeśli nie wiesz nic o swoich słabościach i obszarach, w których sobie zwyczajnie nie radzisz. Być może wydaje Ci się teraz, że to banalnie proste i z pewnością znasz siebie na tyle dobrze, żeby wskazać swoje mocne i słabe strony. Jednak zapytany na rozmowie kwalifikacyjnej o swój największy sukces, albo o porażkę nie do końca będziesz wiedział, co odpowiedzieć.

Dobra wiadomość jest taka, że dziś z łatwością możesz poznać swoje talenty i kompetencje. Szybko i efektywnie wprowadzisz zmiany w swoim życiu zawodowym dzięki wiedzy, która jest dla Ciebie dostępna. Wystarczy po nią tylko sięgnąć.

Co mogę zrobić samodzielnie?

Pierwszym bardzo ważnym krokiem przy wprowadzaniu zmian w swojej ścieżce kariery jest sama świadomość tego, że chcesz coś zmienić. Powody tego mogą być różne. Niekiedy będziesz chciał znaleźć nową pracę (być może pierwszą w życiu), zmienić stanowisko, albo w ogóle branżę. Sam powód jest nieistotny. Ważne jest to, że akceptujesz chęć wprowadzenia zmiany.

Zacznij od poznania siebie i zdiagnozowania swoich mocnych oraz słabych stron. Możesz zacząć od rozmów z samym sobą. Weź kartkę papieru, podziel ją na dwie części. Po lewej stronie napisz, za co siebie lubisz. Po prawej za co cenią Cię inni. Nie zastanawiaj się nad tym co piszesz. Rób to spontanicznie i pisz wszystko co Ci przychodzi do głowy. Zanim się obejrzysz sięgniesz po kolejną kartkę.

To ćwiczenie da Ci pogląd na zalety, które posiadasz. Przypomnij sobie sytuacje, w których odnosiłeś sukcesy. Wypisz je. A teraz pomyśl jakie Twoje cechy osobowości, umiejętności i talenty zbliżyły Cię do tych sukcesów. Niektóre na pewno będą się powtarzać. To samo możesz zrobić z analizą niepowodzeń, porażek. Dzięki temu uzyskasz wstępną wiedzę na temat swoich mocnych i słabych stron. W internecie znajdziesz również szereg testów kompetencji, testów predyspozycji zawodowych oraz testów osobowości, które możesz wykonać zupełnie za darmo lub za bardzo niewielkie pieniądze, bez konsultacji ze specjalistą. Oto kilka przykładów takich testów:

Test 5 talentów Gallupa, Enneagram, Insights Discovery Kwestionariusz Preferencji, TTI Success Insights, test kompetencji MBTI. Jeśli chcesz wiedzieć w jakiej roli najlepiej spełniłbyś się pracując w zespole to polecam Test Mereditha Belbina (ten test możesz pobrać np. zapisując się na nasz newsletter).

Szczerze polecam Ci również korzystanie z Biura Karier działającego na terenie Twojej uczelni. Większość uczelni w Polsce posiada taką jednostkę w swoich murach. Biuro Karier to rewelacyjne rozwiązanie jeśli jesteś studentem lub absolwentem danej uczelni, ponieważ oferuje wielopłaszczyznową pomoc zupełnie ZA DARMO! Nie ważne ile masz lat i kiedy skończyłeś studia – w każdej chwili możesz skorzystać z tej pomocy.

Biuro Karier na uczelni. Dlaczego naprawdę warto tam zajrzeć?

Sama regularnie przeglądam stronę Biura Karier. Na warsztatach z coachingu poznałam Joasię Rudy – coacha charakteryzującego się ogromnym profesjonalizmem i wysoką etyką swojej pracy. W ostatnim czasie uczestniczyłam również w szkoleniu „Przygotowanie biznesplanu” przeprowadzonym przez Polską Fundację Przedsiębiorczości. Dariusz Piasecki – Dyrektor Biura Karier Politechniki Wrocławskiej tak opisuje działalność jednostki:

„Biuro Karier działa na dwóch płaszczyznach – z jednej strony wspiera studentów w tym, aby znaleźli pracę, która jest dla nich odpowiednia pod względem kompetencji i doświadczenia, ale również zainteresowań. Z drugiej strony wspiera pracodawców w rekrutacji studentów i absolwentów uczelni oraz w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy w środowisku akademickim. To za co najczęściej chwalą nas studenci to umiejętność nakierowania ich na właściwy tor kariery zawodowej oraz fakt, że po spotkaniu z doradcą zawodowym znacznie szybciej znajdują zatrudnienie niż ich koledzy i koleżanki, którzy z pomocy Biura Karier nie korzystali. Nasza pomoc jest tak skuteczna między innymi dlatego, że bardzo blisko współpracujemy z pracodawcami. Realizując działania, które łączą te dwa światy – osób poszukujących pracy, praktyki lub stażu oraz firmy uzyskujemy efekt synergii, który wspiera zarówno jedną jak i drugą stronę. Doradztwo zawodowe, szkolenia z umiejętności miękkich oraz twardych, działania pozwalające poznać pracodawców, szybkie rekrutacje prowadzone w Uczelni, targi pracy to tylko przykładowe nasze działania. To co jest istotne nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna dla studentów oraz dla absolwentów (bez względu na okres jaki minął od ukończenia nauki). Zapraszamy do skorzystania z naszych usług wszystkie osoby, które potrzebują pomocy w znalezieniu zatrudnienia lub w znalezieniu właściwych osób do zatrudnienia.”

Doradca zawodowy, career coach, business mentor - na czym polega praca z każdym z nich? - moje doświadczenia

Kiedy kończyłam doktorant nie byłam w stu procentach przekonana, czy kariera naukowa jest tym, co chciałabym robić w życiu. Miałam dużo wątpliwości. Z jednej strony bardzo ceniłam swój zawód, niezależność, którą mi dawał, elastyczność pracy, decyzyjność w wielu kwestiach. Z drugiej strony chciałam przekonać się na własnej skórze jak wygląda praca w przemyśle. Byłam ciekawa. Chciałam zastosować swoją wiedzę w praktyce. Odbić się od teorii i spojrzeć na technologię oraz produkcję nieco szerzej. Ale i tu pojawiały się wątpliwości. Nie wiedziałam, czy korporacja będzie światem dla mnie. Nie do końca czułam jej klimat. Zastanawiałam się jakie mam szanse na znalezienie innej pracy, dlatego postanowiłam sprawdzić jaka jest moja WARTOŚĆ na rynku pracy.

 

Zaprezentowanie się na rynku pracy jako specjalista w danej dziedzinie wymaga odpowiedniego przygotowania. W dzisiejszym świecie samo CV, choć dobrze przemyślane i ciekawe graficznie to już trochę za mało. Musimy zadbać nie tylko o dobre dokumenty aplikacyjne, ale przede wszystkim o swój wizerunek w sieci – na forach zawodowych, portalach społecznościowych itp. Po pierwsze jeżeli chcemy, żeby potencjalny pracodawca nas znalazł, to kluczem do tego jest odpowiednie zaprezentowanie się w sieci. Ponieważ mam skłonność do perfekcjonizmu chciałam w tej materii wypaść jak najlepiej. Dlatego zgłosiłam się do doradcy zawodowego.

Kim jest doradca zawodowy i jaka jest jego rola w przygotowaniu kandydata do walki o wymarzone stanowisko pracy? Dowiesz się czytając dalej.

Zanim opiszę jak wyglądała moja współpraca z doradcą, chciałabym powiedzieć Ci o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że najlepiej rozpocząć proces poznawania siebie i planowania kariery od spotkania z doradcą zawodowym. Następnie dobrym rozwiązaniem jest coaching, a wisienką na torcie współpraca z business mentorem, który wręcz za rękę będzie prowadził Cię do określonego celu zawodowego.

Na Panią Katarzynę Fijałkowską trafiłam szukając osoby, która pomoże mi przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne. Podczas pierwszej rozmowy telefonicznej Pani Kasia zaproponowała również kilka spotkań na żywo lub na Skype, które pomogą mi się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, ale przede wszystkim pozwolą nam poznać moje kompetencje, talenty i mocne strony. Na pierwsze spotkanie pojechałam do Katowic. Wyszłam z niego przeładowana wiedzą o sobie. Właściwie wyfrunęłam. Byłam szczęśliwa, pełna energii, pewna siebie. Dowiedziałam się o wielu swoich zaletach, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Jeśli zaczynamy poważnie myśleć o sobie jako kandydacie na rynku pracy, sesje z doradcą zawodowym są moim zdaniem wręcz niezbędne. Pani Katarzyna przygotowała dla mnie wspaniały „DROGOWSKAZ KARIERY ZAWODOWEJ”. To idealne kompendium wiedzy o sobie samym. Opisała w nim określone podczas sesji cele zawodowe, diagnozę kompetencji – predyspozycje osobowościowe, doświadczenie zawodowe. Podpowiedziała jak budować swój wizerunek w sieci oraz wiarygodność profilu zawodowego. Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych było ostatnim elementem naszej wspólnej pracy. Rewelacyjne w sesjach z doradcą jest również to, że nagle potrafimy mówić dobrze sami o sobie. Sami szukamy swoich zalet i okazuje się, że jest ich bardzo wiele. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.

A oto co o doradztwie zawodowym mówi Pani Katarzyna – Executive Career Coach:

KATARZYNA FIJAŁKOWSKA Rekruter /Headhunter, Doradca Zawodowy (Career Coach) i HR Manager z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Specjalizuje się w diagnozie kompetencji kandydatów do pracy i pracowników. Przeprowadziła setki projektów rekrutacyjnych na wszystkie szczeble struktury organizacyjnej Spółek. Opracowuje i wdraża w organizacjach metody zarządzania przez kompetencje. Prowadzi  kompleksowe projekty z zastosowaniem Assessment i Development Center dla dużych i średnich firm. Skutecznie diagnozuje talenty i buduje efektywne ścieżki kariery oraz plany sukcesji. Więcej na ingeniumhr

„Doradztwo zawodowe to forma wsparcia osób poszukujących pracy w świadomym podejmowaniu kluczowych decyzji zawodowych. Na współpracę z doradcami zawodowymi / coachami kariery decydują się zatem zarówno osoby wychodzące na rynek pracy, jak i pracownicy, czy menedżerowie już doświadczeni, o długim stażu pracy. Zmienność naszego życia powoduje, że otwierają się wciąż przed nami nowe możliwości lub jesteśmy postawieni w sytuacji, w której pewne szanse zawodowe się zamykają. Planowanie kariery lub raczej drogi zawodowej przypomina mi planowanie podróży w nieznane. Zanim w nią wyruszymy, musimy się dobrze do niej przygotować. Znaleźć cel podróży, wyposażyć w kompas, mapę, plecak czy walizkę i obrać właściwą drogę, która w jak największym stopniu wyeliminuje potencjalne trudności i konieczność cofania się z obranej drogi. Bo, jak powiedział Seneka – „gdy nie wiemy, do jakiego portu chcemy dopłynąć, żaden wiatr nie będzie nam przychylny”. I w takiej analizie sytuacji, podejmowaniu decyzji i opracowaniu planu działań na rynku pracy towarzyszy właśnie doradca zawodowy / career coach. Zachęcam zawsze do wybierania takich doradców, którzy są doświadczeni zawodowo, mają za sobą już jakiś staż pracy, biorą udział aktywnie w rekrutacjach i mogą dać bieżący feedback n/t tego, jak poruszać się na rynku pracy. Doradca zawodowy pomoże ustalić zakres mocnych stron, umiejętności, osiągnięć, nawet jeśli wydaje nam się, że w naszym przypadku jest to niemożliwe (bo jeszcze nie pracowałem, bo szef mnie dotychczas źle oceniał, bo mnie zwolniono z pracy, bo nie czuję się dobrze w tej roli zawodowej, itp.). Wesprze w procesie świadomego i samodzielnego podejmowania decyzji, co do wyboru zawodu, zdiagnozuje predyspozycje zawodowe, wskaże obszary rozwojowe – takie, nad którymi warto popracować by osiągnąć długoterminowe cele zawodowe, a także opowie o tym, jak wygląda rynek pracy, jak się na nim komunikować, jak prezentować swoją wartość. Dużą częścią doradztwa może obejmować także informacja o tym, jak efektywniej niż dotychczas szukać pracy. Często doradcy pomagają przygotować dokumenty aplikacyjne, które są zgodne z aktualnymi trendami, pokazując nasze przewagi konkurencyjne i skuteczność. Coachowie doświadczeni w rekrutacji przygotują również swoich klientów do udziału w rozmowach rekrutacyjnych, przeprowadzą symulacje inteview i pomogą opracować odpowiedzi na tzw. trudne pytania rekrutacyjne.

Jak widać, zakres współpracy z doradcą może być szeroki, na pewno jednak zawsze powinien być indywidulanie uzgadniany z osobą, która poszukuje takiego wsparcia oraz odnosić się do jego etapu rozwoju zawodowego. W codziennej pracy każdy doradca zawodowy powinien wspierać swoich klientów, by mogli wyznawać maksymę Konfucjusza: Wybierz sobie zawód, który lubisz, a całe życie nie będziesz musiał pracować. I tego Wam życzę, ponieważ to jest możliwe, a ja jestem tego idealnym przykładem!”

Katarzyna Fijałkowska
Career Coach
email: katarzyna.fijalkowska@ingeniumhr.pl

Coaching – wielu tworzy mity, niewielu wie jak jest naprawdę

Praca z coachem nieco różni się od typowego doradztwa zawodowego. Nawet jeżeli jest to coaching biznesowy. Rodzajów coachingu jest mniej więcej tyle, ile sfer życia. Tylko od Ciebie zależy, nad którą sferą w danym momencie chciałbyś pracować. Zanim rozpoczniesz proces coachingu warto jest spojrzeć na swoje koło życia. Szablon koła życia możesz pobrać tutaj. Patrząc na to koło jesteśmy w stanie określić, która sfera życia jest zgodna z naszymi oczekiwaniami, a która wymaga pracy. Najczęściej jest tak, że powodzenie w jednej sferze życia determinuje szczęście w innej. Te sfery wzajemnie się dopełniają. Pełnię szczęścia możemy osiągnąć dopiero wtedy, kiedy osiągniemy równowagę w każdej z ośmiu sfer życia.

Mojego coacha kariery, a właściwie moją coach (bo to również kobieta), poznałam na warsztatach z coachingu organizowanych przez Biuro Karier. Niedługo potem umówiłyśmy się na pierwsze spotkanie. Rozmowy z coachem zawsze są poufne. Coach na pierwszym miejscu stawia przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort klienta. Spotykamy się w miejscach, które lubię, gdzie nie czuję się skrępowana i mogę swobodnie mówić o sobie. No właśnie i tu jest ukryty klucz do coachingu. Zadaniem coacha jest zadawanie pytań. Musi to być osoba całkowicie bezstronna. W żadnym wypadku nie może Ci doradzać, ani sugerować rozwiązań. Coaching polega przede wszystkim na rozmowie z samym sobą i szukaniu odpowiedzi na nurtujące pytania, gdzieś w głębi naszej podświadomości.

JOANNA RUDY Coach, trener biznesu, praktyk w obszarze HR. Ukończyła studia coachingu w MUKOID, Szkołę Trenerów Biznesu MODERATOR. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz studiów podyplomowych z Nowoczesnego Zarządzania Kadrami i Psychologii Zarządzania na Uniwersytecie Wrocławskim. Zainteresowania ukierunkowane na pracę z ludźmi, ich rozwój, motywację i wsparcie. Prywatnie pasjonatka muzyki i tańca.

„Tak wiele ostatnio o coachingu… różne ujęcia, różne rozumienie… różne wzorce. Czasami bardzo odbiegające od prawdy, czasami bardzo trafne…

Chcąc przybliżyć temat – coaching to nie magia, to partnerska współpraca coacha z klientem w procesie rozwojowym, którego celem jest maksymalizacja osobistego i zawodowego potencjału klienta. Coach poprzez aktywne słuchanie, dogłębne pytania oraz stosowanie innych narzędzi coachingowych inspiruje klienta do zobaczenia więcej, szerzej, inaczej, na nowo, motywuje do odkrywania siebie, do poszukiwania i odnajdywania dróg, które pozwolą na realizację wytyczonych przez klienta celów. Klient w procesie może usłyszeć Siebie, swoje pragnienia, aspiracje, cele, ale też obawy i w bezpiecznym otoczeniu wybrać drogi, którymi chce iść.

Co ważne w coachingu to skupienie na teraźniejszości i przyszłości. Klient potrafi określić jak jest teraz, a jak chce żeby było. Przeszłość jest zasobem, bogactwem klienta, ale na to nie ma wpływu…

Co jeszcze niezwykle ważne w procesie coachingowym – to etyka zawodu, poufność procesu, poczucie bezpieczeństwa i zaufanie – to daje klientowi komfortowe otoczenie do odkrywania i poznawania siebie, swoich celów, dążeń oraz dróg do ich osiągania.

Coaching to podróż. Dla mnie jako coacha pięknym jest towarzyszyć klientowi w tej drodze odkrywania siebie, swoich wartości, potencjału, celów i kierunków… A najpiękniejsza w tym jest Radość… ?

Tego Wam życzę!
I podążając za słowami Walta Disney’a
„Jeśli możesz o czymś marzyc, możesz tego dokonać”

Joanna Rudy
Coach, trener biznesu, praktyk w obszarze HR

Czym jest Business Mentoring?

Kiedy znasz już swój potencjał i określiłeś swój zawodowy cel, wiesz co chcesz robić, a może nawet wiesz jak to zrobić, ale wciąż brakuje Ci motywacji, żeby zacząć lub poukładać to wszystko w jedną spójną całość – ZNAJDŹ MENTORA! Tak wiem. Gdzie go szukać? A co jeśli on nie będzie chciał ze mną współpracować? Mentor zawsze kojarzył mi się z kimś niedostępnym, wysoce postawionym, z autorytetem. Znalezienie dobrego mentora jest jedną z najtrudniejszych rzeczy w całym procesie rozwoju zawodowego. Niektórzy szukają całe życie, a i tak nie zawsze potrafią go znaleźć. Ja również szukałam mentora bardzo długo. Któregoś dnia między grupami zajęciowymi surfowałam po internecie w pracowni komputerowej. Natknęłam się na darmowy webinar Eweliny Gawłowskiej o klarowności. Na początku byłam sceptyczna. Ale każde kolejne nagranie upewniało mnie w przekonaniu, że chcę tą dziewczynę bliżej poznać. Przeszłam przez kilka szkoleń Eweliny. Jednym z nich jest Efektywne Kreowanie Przyszłości. Ale o tym postaram się napisać w kolejnym artykule. Praca z Eweliną przynosiła coraz lepsze efekty. Ostatecznie zdecydowałam się na mentoring. Nasza współpraca trwa do dziś i prawda jest taka, że to właśnie dzięki niej powstał serwis Lean Studying. To Ewelina namówiła mnie na realizację marzenia, które już od dawna we mnie dojrzewało. To ona dała mi odwagę do tego, żeby wyjść ze strefy komfortu. Ewelina bardzo Ci za to dziękuję!

Mentoring jest bardzo specyficznym i ukierunkowanym sposobem wsparcia rozwoju zawodowego. Mentor biznesowy na podstawie własnego bogatego doświadczenia prowadzi Cię do określonego celu zawodowego. Działanie jest już bardzo sprecyzowane. Mentor podpowiada jak należy rozwiązać dany problem, w którym kierunku iść. Co warto, a czego nie warto robić, tak aby klient osiągnął sukces biznesowy, czyli nie tylko rozwijał swoją pasję, ale również potrafił zarabiać na tym pieniądze.

EWELINA GAWŁOWSKA Biznes mentor, CEO of Life Succes UK Training Company, autorka programów: „Akademia Sukcesu”, „Efektywne Kreowanie Przyszłości”, „Charyzmatyczny Leader”, „Efektywna Komunikacja i Siła Perswazji”. Specjalizuje się w pracy z podświadomością i usuwaniu blokad, które trzymają wiele osób w miejscu. Założycielka platformy rozwoju biznesowego i osobistego Life Success Company w Londynie oraz Sukces z Pasją w Polsce.

Ewelina stała się wolna finansowo w wieku 26 lat dzięki swoim inwestycjom w nieruchomości i firmom, które prowadzi. Od tego momentu zdecydowała się pomagać innym. Jej pasją zawsze było tworzenie kreatywnych biznesów i inwestycje. Wyjechała z Polski w bardzo młodym wieku. Jej determinacja, pasja oraz ciągły głód wiedzy i nowych rozwiązań doprowadziły ją do pełnego sukcesu w życiu.

Życiową misją Eweliny jest inspirowanie i prowadzenie ludzi do sukcesu, wydobycie ich prawdziwego potencjału oraz pomoc w stworzeniu biznesu lub poprowadzenie już istniejącego biznesu na kolejny poziom. Przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie biznesu, leadership i budowaniu bardzo dobrych relacji. Przez wiele lat mieszkania w Londynie i podróżownia po świecie, szkoliła się u jednych z najlepszych, najbardziej wpływowych trenerów i mentorów na świecie.

Jej najnowszy projekt “Akademia Sukcesu” jest dedykowany kobietom biznesu i mężczyznom, którzy chcą wydobyć swój potencjał, zbudować biznes, stać się wolni finansowo i mieć równowagę w każdej sferze życia.

Tak Ewelina opisuje business mentoring:

„Kim jest mentor biznesowy? To osoba, która jest praktykiem i już osiągnęła to, co Ty chcesz osiągnąć. Służy Ci swoją radą płynącą z własnego doświadczenia. Ta osoba posiada również formalne wykształcenie w tej dziedzinie. Jeśli połączymy to z coachingiem biznesowym – klient osiągnie ogromne korzyści związane z rozwojem zawodowym. Wszystko zależy od tego jaki masz cel – czy chcesz tylko posłuchać wiedzy i doświadczenia mentora, czy też chcesz być aktywnie prowadzony do każdego celu. Kluczowe w business mentoringu są doświadczenie i praktyka mentora.

Jednym z najważniejszych elementów w business mentoringu jest zbudowanie bardzo dobrej komunikacji (Nie bój się mentora!). Nie chodzi o to, aby mentor stał się Twoim przyjacielem, ale osobą odpowiedzialną za rezultaty jakie osiągasz. Relacja przyjacielska jest w tym przypadku bardzo pomocna. Jeżeli mamy z kimś dobrą, przyjacielską relację – jesteśmy sobą. Stajemy się bardziej kreatywni. Otwiera się również nasza intuicja. Logika wspiera wyobraźnię. Obydwie półkule ze sobą współpracują. Nie paraliżuj się mentorem. Mentor nie ma Cię stresować i trzymać w miejscu. Jeżeli nie jesteś w stanie mu zaufać, proces mentoringu nie ma sensu.

Dobry mentor wie jak zamienić Twoje pomysły i pasje na konkretny biznes, na którym możesz zarobić prowadząc własną działalność, albo pracując jako ekspert w konkretnej firmie. To osoba, która może otworzyć dla Ciebie wiele drzwi poprzez wskazanie Ci kierunku, w którym powinieneś pójść lub rekomendacje. Mentor jest wizjonerem. Ma wizję dla Twojego biznesu.

W życiu staram się kierować mottem:

Skrótem do sukcesu jest uczenie się od ludzi, którzy już są 
tam, gdzie Ty chciałbyś być. Jestem tu gdzie jestem, ponieważ nigdy nie przestałam się uczyć od najlepszych oraz Sukces moich klientów jest również moim sukcesem.

Ewelina Gawłowska
Biznes mentor, CEO of Life Succes UK Training Company

Podsumowując:

 1. Spotkałam na swojej drodze trzy cudowne kobiety – energiczne, empatyczne, profesjonalne i przede wszystkim bardzo pomocne.
 2. Każda z nich wniosła w moje życie coś innego. Dały mi wiedzę na temat mojej osoby, pokazały możliwości oraz poprowadziły do sukcesu. To, że dziś mogę dla Ciebie pisać zawdzięczam głownie im.
 3. Nigdy nie wstydź się prosić o pomoc. Nigdy nie bój się szukać mentora. Od tego zależy Twoja przyszłość.

Życzę Wam samych sukcesów w rozwoju zawodowym

Anna Stanclik

Autor: Anna Stanclik

Anna Stanclik
Pomysłodawczyni i założycielka portalu Lean Studying. Od 11 lat związana z jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych w Polsce. Jako wykładowca lubi inspirować i wzbudzać zaangażowanie wśród swoich studentów. Jest zwolenniczką kreatywnego myślenia. Cechuje ją silne zorientowanie na generowanie niestandardowych rozwiązań.

6 komentarzy

 • Avatar

  Bardzo ciekawy wpis. Czasem trudno jest się nam zorientować, co tak naprawdę chcemy robić (albo chcemy robić coś do czego absolutnie nie mamy predyspozycji). Warto porozmawiać z kimś bardziej doświadczonym 🙂

  • Anna Stanclik

   Karolina masz rację. Praca ze specjalistą pozwala bardziej obiektywnie spojrzeć na na naszą zawodową sytuację. Dowiadujemy się, czy jesteśmy tu gdzie powinniśmy być. A jeśli okaże się, że nie – doradca, czy mentor podpowie i naprowadzi nas na właściwą drogę 🙂

 • Avatar

  Twoj wpis zainspirowal mnie to poszukania mentora. Wazne sa slowa pani Eweliny Gawlowskiej o uczeniu sie od najlepszych. Faktycznie trzeba korzystac z wiedzy innych i czerpac inspiracje z ich historii. Bede wpadac na Twoj blog po dawke motywacji !

  • Anna Stanclik

   Monika jeśli masz w swoim otoczeniu kogoś, od kogo możesz się uczyć – wykorzystaj to. Jeżeli nikogo takiego teraz nie widzisz na swojej drodze – bądź uważna. Skup się na tym czego chcesz, a zaczną pojawiać się ku temu okazje i możliwości 🙂 Pozwodzenia 🙂 I oczywiście zapraszam do siebie częściej 🙂

 • Avatar

  Czy znasz doradcę zawodowego, który pomoże wybrać drogę kariery od zera? Moje doświadczenie zawodowe jest nijakie, widzę, że nie mam żadnego konkretnego kierunku, ani umiejętności przydatnych na najbardziej opłacalnych stanowiskach. Chciałabym zacząć działać, szkolić się i zdobywać doświadczenie, które pomoże mi stworzyć swoją karierę zawodową. Jednak zawsze obawiałam się, że doradca zawodowy mnie wyśmieje bo nigdy nie miałam ważnego stanowiska, właściwie u mnie nie ma z czego tworzyć. Nie wiem w jakim kierunku szukać. Co zrobić w takiej sytuacji?

Dodaj komentarz